3-ایجاد پس زمینه بدون درز:

گام اول:

این قسمت مهمترین بخش این آموزش می باشد.در اینجا یاد می گیرید که چگونه پس زمینه خود را به شکلی در آوریم که وقتی چندین مرتبه پشت سر هم تکرار شود ، مابین آن درز ایجاد نشده و دو سمت آن با هم متناسب باشد.یعنی تصویر بعدی ادامه شکل قبلی باشد.

نخست،همه اشکالی را که رسم کردید را با هم انتخاب(Control-A)  و آنها را کات کنید(Control-X).یک مستطیل به ابعاد کل صفحه یعنی 600 × 800 رسم و طوری قرار دهید که کل صفحه را بپوشاند.در حالیکه مستطیل در حال انتخاب قرار دارد بر روی دکمه (Draw Inside(Shift + D کلیک و سپس به منوی Edit رفته و Paste In Place را برگزینید.می بینید که بخشهایی از تصویر که در بیرون از مستطیل قرار دارند ماسک شده اند و می توانیم تصویر را درون آن جابجا کنیم.

 

 

گام دوم:

تصویر را 400 پیکسل به سمت چپ حرکت دهید.برای انجام این کار همه اشکال را بهمراه مستطیل انتخاب و کلید Enter صفحه کلید را فشار دهید تا پالت Move باز شود و در آن مقدار Horizontal را به 400- تغییر داده و روی دکمه Ok کلیک نمایید.

 

گام سوم:

یک کپی از کل تصویر گرفته (Coctrol-C > Control-F) و آنرا 400 پیکسل به سمت راست حرکت دهید.برای این کار به پنل Transform بروید و مقدار X را به 400 تغیر داده و روی OK کلیک نمایید.اکنون اگر به تصویر نگاه کنید می بینید که گوشه چپ و راست با هم مطابقت دارند ولی در وسط نه.ما باید دو نیمه را با هم تطبیق دهیم.

 

گام چهارم:

به پنل لایه ها می رویم .در آن دو گروه وجود دارد.در هریک از گروهها مستطیلی که در آخر ایجاد کردیم را حذف می کنیم تا لایه ها از حالت ماسک خارج شوند.سپس در مرکز تصویر نقاط اشکالی که با هم مطابقت ندارند را با کمک ابزار (Direct Selection Tool (A انتخاب و جابجا نمایید تا روی هم قرار گیرند.بعد از این کار اشکال دو سمت تصویر را ، دو به دو انتخاب با هم انتخاب و به پنل Pathfinder رفته و روی دکمه merge کلیک کنید تا به یک شکل واحد تبدیل شوند.گره های اضافی را هم با کلید Delete حذف کنید.

 

گام پنجم:

دوباره یک مستطیل به ابعاد 600 × 800 پیکسل رسم و با کل صفحه فیت کنید.سپس همه اشکال و مستطیل را با هم انتخاب و در پنل Path Finder بر روی Crop کلیک کنید تا قسمتهای خارجی حذف شوند.

 

 

4-اعمال گرادیانت

گام اول:

اول از همه،لایه بالایی با رنگ ارغوانی پررنگ را انتخاب و یک گرادیانت خطی عمودی مثل تصویر زیر بر آن اعمال کنید.

 

گام دوم:

روش بالا فقط برای shape ها کارایی دارد و برای خطها کارایی ندارد.برای شاخه ها باید همه آنها را انتخاب و در منوی Object روی Expand کلیک کنید و در پنجره باز شده گزینه Stroke را تیکدار کرده و روی Ok کلیک نمایید تا به shape تبدیل شوند.

 

گام سوم:

اکنون یک گرادیانت خطی عمودی مطابق با تصویر زیر بر روی آنها اعمال کنید.

 

گام چهارم:

یک گرادیانت نیز برای فاصله خالی مابین درختان و بوته ها در نظر بگیرید.بالای آن را کمی روشن تر کنید.

 

گام پنجم:

برای زمین نیز مانند تصویر یک گرادیانت ایجاد کنید.

 

گام ششم:

شما می توانید چندین کپی از بکگراند ایجاد و در کنار هم قرار دهید.ما در اینجا یک نمونه دیگر می سازیم و کنار هم قرار می دهیم.قبل از این کار اول صفحه را دوبرابر بزرگتر کنید.در نوار ابزار بر روی Artboard Tool دبل کلیک کرده و در قسمت Width عدد 1600 را بنویسید تا عرض صفحه دو برابر شود.

 

سپس یک کپی از بکگراند گرفته و آنرا 800 پیکسل حرکت دهید تا دقیقا در کنار قبلی قرار گیرد.

اکنون می توانید از تصویر خروجی بگیرید و آن را در بازیهایتان استفاده کنید.

اگر همه کارها را درست انجام داده باشید،اگر چندین تصویر از این بکگراند در کنار هم تکرار شوند،هیچ درزی مابین آنها دیده نخواهد شد و یک تایل بکگراند یکپارچه خواهیم داشت.