کانستراکت2

کانستراکت2 به شما اجازه می‌دهد بازی‌هایی حرفه‌ای بسازید.

اسلایدر

کانستراکت2

کانستراکت2 به شما اجازه می‌دهد بازی‌هایی حرفه‌ای بسازید.

کانستراکت2

یک وبلاگ خوب و مفید برای یادگیری موتور بازی سازی کانستراکت2 که دسترسی به ترجمه های سایت سازنده کانستراکت2 , آموزش های تصویری فارسی , گرافیک های آماده و... را به شما میدهد.
لیست تغییرات جدید وبلاگ را می توانید از قسمت امکانات وبلاگ مشاهده نمایید که هدفمان بهتر شدن وبلاگ در جهت یپشرفت شما دوستان است.
وبلاگ ما یکی از حمایت کنندگان محک است که از درآمدی که از فروش ها بدست میاورد را به کودکان سرطانی میپردازد تا هم کاربران و هم ما در یک کار نیک سهیم باشیم!

پنل کاربردی
حق کپی و رایتطبق ماده (12) قانون جرايم رايانه اي: هرکس به طور غیرمجاز داده ای متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌ ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

گام سیزدهم:

دوباره مستطیل مشکی لبه گردی که در گام هفتم ایجاد کردیم را انتخاب و به منوی Effect رفته و Stylize و سپس Drop Shadow را برگزینید.مقادیر آنرا مطابق با تصویر سمت چپ تغییر داده و روی دکمه OK کلیک کنید و دوباره به منوی Effect بروید و Stylize و پس از آن Drop Shadow را برگزینید.مقادیر آنرا نیز مطابق تصویر سمت راست وارد نموده و روی OK کلیک نمایید:

گام چهاردهم:

یک دایره با قطر 24 پیکسل رسم ،مطابق تصویر اول یک گرادیانت خطی بر آن اعمال و در جای خود قرار دهید.سپس دو نمونه از آن ایجاد (Control + C > Control + F > Control + F) و کپی بالایی را یک پیکسل به سمت راست حرکت دهید.هر دو کپی را انتخاب و در پنل Pathfinder روی دکمه Minus Front کلیک کنید.سپس مطابق تصویر سوم یک گرادیانت خطی بر آن اعمال و Opacity آنرا به 15 درصد کاهش دهید:

گام پانزدهم:

دایره ای که در مرحله قبل رسم کردیم را انتخاب و دو کپی از آن ایجاد کنید (Control + C > Control + F > Control + F) ،کپی بالایی را انتخاب و آنرا یک پیکسل به سمت چپ حرکت دهید.هر دو کپی را با هم انتخاب و به پنل Pathfinder رفته و روی Minus Front کلیک نمایید.سپس یک گرادیانت خطی مطابق تصویر سوم بر آن اعمال و Opacity آنرا به 15 درصد کاهش دهید:

گام شانزدهم:

دوباره دایره 24 پیکسلی را انتخاب و دو نمونه از آن ایجاد کنید (Control + C > Control + F > Control + F) .کپی بالایی را انتخاب و آنرا 3 پیکسل به سمت چپ حرکت دهید.دو کپی را با هم انتخاب و رد پنل Pathfinder روی Minus Front کلیک نمایید.سپس یک گرادیانت خطی مطابق تصویر سوم بر روی شکل ایجاد شده اعمال و  Minus Front آنرا به 15 درصد کاهش دهید:

گام هفدهم:

دو مستطیل باریک به ابعاد 6 × 1رسم کرده و رنگ اولی را مشکی و دیگری را سفید نمایید.سپس آنها را مطابق تصویر اول در جای خود قرار داده و به منوی Effect رفته و Stylize و پس از آن Rounded Corners را برگزینید.در پنجره باز شده مقدار radius را 0.5 در نظر گرفته و روی OK کلیک نمایید.در حالیکه دو شکل در حال انتخاب قرار دارد به منوی Effect رفته و Distort & Transform و سپس Transform را انتخاب کنید و مقادیر آنرا مطابق تصویر دوم وارد کرده و روی OK کلیک نمایید.

گام هجدهم:

مستطیل گوشه گردی را که در مرحله قبل ایجاد کردیم را انتخاب و به منوی Object رفته و Expand Appearance را انتخاب کنید.گروه ایجاد شده را با رفتن به منوی Object  و انتخابCompound Path  و سپس Make ، به مسیر مرکب تبدیل می کنیم و بعد رنگ R=120 G=120 B=120 را به آن نسبت داده و Blending Mode آنرا به Multiply تغییر دهید:

گام نوزدهم:

اکنون مستطیل گوشه گرد سفید را که در مرحله هفدهم ایجاد کردیم را انتخاب و به منوی Object رفته و Expand Appearance را برگزینید.حالا به منوی Object بروید و Compound Path و سپس Make را انتخاب نمایید .رنگ شکل را سفید و Opacity آنرا نیز به 13 درصد کاهش دهید:

گام بیستنم:

همه اشکالی را که در شش مرحله آخر ایجاد کردیم را انتخاب و آنها را در یک گروه قرار دهید (Control + G) .گروه جدید را انتخاب و به منوی Object رفته و Transform و سپس Reflect را برگزینید.تیک گزینه Vertical را زده و روی دکمه Copy کلیک کنید.گروه جدید را به سمت راست حرکت داده و مانند تصویر سوم در جای خود قرار دهید.

گام بیست و یکم:

همه اشیایی را که در 15 مرحله آخر ایجاد کردیم ، را انتخاب و آنها را در یک گروه قرار دهید (Control + G) .به پنل لایه ها بروید و نام گروه جدید را "Button" بگذارید. Snap را غیر فعال کنید (View > Snap to Grid) . مطابق با تصویر دوم ، توسط ابزار Type Tool (T) کلمه "ON" را تایپ کنید.

فونت "Century Gothic" را با اندازه 12 و نوع Bold بکار برید.متن را انتخاب و به پنل Appearance رفته و یک fill جدید با کلیک بر روی دکمه Add New Fill ایجاد و رنگ آنرا به R=57 G=181 B=74 تغییر دهید.

سپس به منوی Effect رفته و Stylize و سپس Drop Shadow را برگزینید.سپس مقادیر انرا مطابق با تصویر وارد نموده و روی OK کلیک کنید:

گام بیست و دوم:

متن را دوباره انتخاب و یک fill دیگر برای آن ایجاد و رنگ آنرا به R=57 G=181 B=74 تغییر دهید.سپس به منوی Effect رفته و Stylize و سپس Outer Glow را برگزینید.مقادیر را مطابق با تصویر زیر وارد نموده و روی OK کلیک کنید.بعد به پنل Appearance بروید و سومین fill را هم با رنگ R=57 G=255 B=74 اضافه نمایید.

پس از آن به منوی Effect رفته و Path و سپس Offset Path را برگزینید.در پنجره باز شده مقدار Offset را 0.6- وارد کرده و روی OK کلیک نمایید:

گام بیست و سوم:

همه اشکالی را که تاکنون رسم کرده ایم را انتخاب و آنها را در یک گروه قرار دهید (Control + G).یک کپی از گروه ایجاد و آنرا مطابق تصویر دوم به سمت راست حرکت دهید. روی گروه جدید متمرکز شده و متن آنرا حذف کنید.آبجکت "Button" را انتخاب و آنرا 64 پیکسل به سمت راست حرکت دهید.به پنل لایه ها بروید و گروه "Button" را باز کرده و مستطیل لبه گرد مشکی،واقع در پایین لایه را انتخاب و به پنل Appearance بروید.در این پنل افکت Drop Shadow را باز و مقدار X Offset را معکوس نمایید (یعنی مقدار 1 را به 1- تغییر دهید).

گام بیست و چهارم:

روی دومین گروهی که در گام قبلی ایجاد کردیم تمرکز کرده و کلمه "OFF" را به آن اضافه نمایید.رنگ این کلمه R=20 G=20 B=20 ، فونت "Century Gothic" ،سبک Bold  و اندازه آنرا 12 در نظر بگیرید. همچنین یک افکت Drop Shadow مطابق تصویر به آن اعمال نمایید.

گام بیست و پنجم:

در آخر،شما می توانید به راحتی رنگ دکمه ها را تغییر دهید.مستطیل گوشه گرد اصلی(مستطیلی که در گام دوم رسم کردیم) را انتخاب ، و یک کپی از ان ایجاد کرده (Control + C > Control + F) و روی همه اشکال قرار دهید (Shift + Control + [ ).کپی جدید را انتخاب و در پنل Appearance ،stroke ها و افکتهای آنرا حذف کرده و رنگ آنرا به R=215 G=225 B=242 تغییر و Blending Mode آنرا به Color تغییر دهید.

شما می توانید برای گروه " button" نیز از همین تکنیک استفاده نمایید.

کار به پایان رسید.

شما می توانید با این تکنیک دکمه هایی با طرحها و رنگهای گوناگون ایجاد کنید:

 

 

نظرات کاربران سیرا  (۲)

سلام و معذرت بسیار...

من داخل کانستراکت چیزی به نام اکسپرشن lerp ندیدم . اگه میشه بیشتر راهنمایی

بفرمایید .

ضمنا چطور میشه به یه اسپرایت دو تا فرم بدیم .توضیحاتتون خلاصه بود و با عرض معذرت

من ناشی رو گیج تر کرد. ممنون میشم یه توضیحی بفرمایید....
پاسخ:
سلام
برای lerp مثل این باید عمل کنی.داخل پرانتز ،اولی (a)مختصات x خود اسپرایته.دومی(b) مختصات مکانی که اسپرایت باید به اونجا بره و سومی (x)سرعت حرکته.برا محور Y هم به همین روش می تونیید عمل کنید.فقط به جای set X باید از set Y استفاده کنید.
(sprite >> set X to lerp(self.X,500,0.05
برا فرم دادن هم که تو آموزشا چندین بار گفته شده !! روی اسپرایت دبل کلیک می کنیم.ودر ادیتور در پایین یه پنجره دیگه هست مخصوص انیمیشن.در اون راست کلیک کن و add frame را انتخاب کن.
سلام دوباره خدمت شما ،

این نوع button های دلخواه رو چطور میشه به پروژه اضافه کرد؟ من زیاد تو اینترنت گشتم ولی چیزی پیدا نکردم .

سوال بعدیم اینه که چطور میشه یه منوی متحرک تو کانستراکت ساخت ؟ آیا چنین امکانی داره این نرم افزار ؟

منظورم اینه که مثلا به یک button حرکت (انیمیشن ) اضافه کرد که مثلا ابتدا وارد صفحه بشه و بعد از کلیک خارج بشه ؟


ممنون میشم راهنمایی و دقت نظر شما...
پاسخ:
سلام
برا اضافه کردن یه اسپرایت ایجاد کنید  با دوتا فرم.تو یکیش دکمه off باشه و تو یکی دیگه On.
منوی متحرک هم اول دکمه هاشو بسازید و بیرون صفحه قرار بدید.بعد بگید وقتی وارد لیوت شدید اونا با یه سرعت خاص وارد لیوت بشند و بعد از اینکه روی دکمه کلیک کردیم خارج بشند.انیمیشن نمیخواد می تونید از اکسپرشن lerp استفاده کنید یا به دکمه ها رفتار گلوله یا 8 جهت بدید.البته اولیش بهتره.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی