به نام خدا

در این مطلب قصد داریم به شما آموزش بدهیم که چطور یک شخصیت پسر بچه را توسط فتوشاپ درست کنید.بعد از کشیدن طرح اولیه (اسکچ زدن ) از شیپ ها ، لایه ها و ابزار گوناگون برای شکل دادن و زنگ آمیزی شخصیت پسربچه استفاده می کنیم.

پیش نمایش:

پیش نمایش

 

  • برنامه: Photoshop CS3
  • سطح آموزش : مبتدی
  • زمان تقریبی اتمام کار: 40 دقیقه

گام اول:

اول یک صفحه جدید با اندازه 2000pixel × 2000pixel با پس زمینه سفید باز کنید:

1

گام دوم:

در قدم بعدی طرحی سریع از کار می کشیم (اسکچ اولیه را می زنیم).برای ایم کار از قلمو (Brush) استفاده کنید ولی قبل از شروع کار در قسمت تنظیمات قلمو (اگر فعال نیست می توانید آن را از قسمت Windows>Brush فعال کنید)تیک گزینه Shape Dynamics را روشن کنید:

 

2

گام سوم:

در این مرحله رنگ آمیزی کار را شروع می کنیم.تیک Shape Dynamics قلمو را بردارید و شروع به رنگ آمیزی کنید.(لازم نیست رنگ آمیزی دقیق باشد، فقط رنگ کلی نواحی مختلف را مشخص کنید):

3

گام چهارم:

حالا شروع به اضافه کردن جزئیات به کاراکتر کنید.اول از قسمت سر شروع کنید.با ابزار Ellipse یک دایره در قسمت سر کاراکتر بکشید. مطمئا بشید که در منو بالا (بعد از انتخاب ابزار Ellipse  ) گزینه Shape Layer را انتخاب کرده باشد.

حالا کلید Ctrl را نگه دارید و بر روی دایره کلیک کنیک تا قابل تغییر شود. ابزار (Pen(tool را انتخاب کنید .حالا هر جا بروی لبه ها کلیک کنید رأس(vertex) جدید اضافه می شود. اگر می خواهید رأس ها را جابه جا کنید کلید Alt را نگه دارید وراس ها را تکان دهید و اگر می خواهید فرم آن را تغییر دهید، کلید Ctrl را نگه دارید و بروی راس ها کلیک کنید تا بتوانید زاویه ها را تغییر دهید.با استفاده از این ابزار گوش ها را روی همان دایره ترسیم کنید:

 

4

گام پنجم:

بروی لایه سر راست کلیک کنید و گزینه Blending Option… را انتخاب کنید (یا بروی قسمت راست لایه دابل-کلیک کنید) تا صفحه Layer Style باز شود سپس تنظیماتی را طبق شکل در آن انجام دهید:

5

گام ششم:

یک لایه جدید درست کنید و با قلمو ، قرمزی روی لپ شخصیت را بکشید. سپس با استفاده از افکت Gaussian Blur (Filter>Blur>Gaussian Blur) آن را کمی محو کنید:
6

گام هفتم:

در این قسمت لایه صورت را با کلیک بروی آیکن چشم در کنار آن نامرئی کنید.سپس یک دایره بکشید و اندازه آن را تغییر دهید تا با اندازه چشم یکی شود.برای تغییر اندازه آن از منو( Edit>Free Transform (Ctrl+T استفاده کنید:

7

گام هشتم:

حالا تنظیمات Layer Styles را برای این لایه مانند شکل زیر اضافه کنید:
 
8

گام نهم:

به همین ترتیب مردمک چشم و سایه بالای چشم را هم بکشید:
 
9

گام دهم:

سه لایه ای که مربوط به چشم هستند را با هم انتخاب کنید (با گرفتن کلید Alt و کلیک بروی لایه ها) سپس Ctrl+G را فشار دهید تا آنها در یک گروه قرار بگیرند.حالا آن را بکشید و بروی آیکون New Layer رها کنید تا یک کپی از آن درست شود.بعد از Edit>Transform>Flip Horizontal استفاده کنید و آن را در جای چشم دوم قرار دهید:
 
10

گام یازدهم:

برای کشیدن عینک از ابزار Elips استفاده کنید و یک دایره بکشید.سپس از گزینه های بالا Subtract from Shape Area (-) را انتخاب کنید و دایره دیگری را در داخل آن رسم کنید.

برای جابه جا کردن دایره دکمه  Ctrl را گرفته و بروی دایره کلیک کنید سپس از Free Transform(Ctrl+T) استفاده کنید:

 

11

گام دوازدهم:

یک کپی از این لایه درست کنید و بروی چشم دوم قرار دهید.سپس از با استفاده از Pen tool بقیه قسمت های عینک را بکشید:

 

12
 

گام سیزدهم:

لایه های مربوط به عینک را انتخاب کنید و با زدن دکمه Ctrl+E آنها را یکی کنید سپس برای این لایه تنظیمات Layer style  زیر را انجام دهید:
 
13

گام چهاردهم:

با استفاده از ابزار Pen دهان شخصیت را ترسیم کنید و سایه درونی آن را با توجه به شکل در صفحه Layer style این لایه درست کنید:
 
14

گام پانزدهم:

حالا دندان ها را ترسیم کنید و تنظیمات Layer style  دندان اول را انجام دهید و بروی دیگری کپی کنید. برای کپی کردن تنظیمات ، کلید های Alt+Ctrl را نگه دارید.سپس بروی آیکون fx در سمت راست لایه کلیک کنید و بعد آن را کشیده و بروی دندان دوم رها کنید.به این صورت تنظیمات Layer style  کپی می شوند.حالابرای اینکه قسمت های اضافه دندان ها را ببرید آنها را انتخاب کنید و Alt+Ctrl+G را فشار دهید:
 
15

گام شانزدهم:

در این مرحله بینی را ترسیم کنید و تنظیمات Layer style را مطابق شکل زیر به آن اضافه کنید.مطمئا شوید که تیک Use Global Light را بردارید:

 

16

گام هفدهم:

حالا با استفاده از Elipse Tool کک و مک هایی را به صورت شخصیت اضافه کنید:
 
17

گام هجدهم:

حالا شروع به کشیدن موها کنید. با استفاده از Pen tool موها را تیکه تیکه و جدا از هم (مطابق شکل) درست کنید و تنظیمات Layer style را به هر کدام از آنها اضافه کنید:
 
18

گام نوزدهم:

وقتی که موها را کشیدید متوجه می شوید که به اندازه کافی براق نیستند، به این منظور تنظیمات زیر را به Layer style موها اضافه کنید:
 
19

گام بیستم:

بعضی از تیکه های مو را در زیر لایه صورت اضافه کنید تا روی صورت را نپوشانند:
 
20