پنجره تنظیمات (Preferences dialog):

برای دسترسی به این پنجره تنظیمات می توانید از نوار File گزینه Preferences را انتخاب کنید تا پنجره ای که شامل 6 قسمت مختلف است برای شما باز شود :

  1. عمومی (General)
  2. نمایش (preview)
  3. ذخیره خودکار (Autosave)
  4. پشتیبان گیری (Backup)
  5. متفرقه (Misc)
  6. رنگ بندی محیط (Colors)

شما پس از تغییر هر کدام باید برنامه کانستراکت2 خود را بسته و دوباره باز کنید تا تغییرات اعمال شوند.

عمومی (General):

این پنجره شامل تنظیمات محیط کانستراکت2 است که مانند تصویر زیر:Resize handle size : تغییر اندازه (resize) آیکون های شئ انتخاب شده و کلید ها در لایوت (Layout View) است که در حالت عادی کوچک (small) است.
Event sheet font : تغییر و شخصی سازی فونت صفحه رویداد نویسی (Event sheet).
Show start page on startup : فعال یا غیر فعال کردن نمایش پنجره شروع (Start Page) که در حالت پیشفرض فعال است.

Close the start page when I click on something : در صورت فعال بودن وقتی شما در پنجره شروع (Start Page) یک پروژه جدید میسازید این پنجره بطور خودکار بسته می شود در غیر اینصورت این پنجره در یک صفحه یا تب باز می ماند.

Update checking : شامل سه گزینه هست چون ما از لایسنس (کرک) استفاده می کنیم آن را همیشه در حالت Don't for updates می گذاریم چون اگر روشن باشد ممکن است لایسنس ما را شناسایی کند و آن را غیر فعال کند.

Reset dialogs : اگر شما اندازه پنجره ها و جابجا کردن مکان پیشفرض پنحره ها (شخصی سازی) را انجام داده اید می توانید با انتخاب این گزینه همه ی آن ها را به حالت اولیه برکردانید.


نمایش (preview) :

این پنجره شامل تنظیمات پیش نمایش بازی و محل ذخیره خروجی ها و محلی کردن پیش نمایش در کانستراکت2 است که مانند تصویر زیر :Default preview browser : مشخص کردن مرورگر پیشفرض برای تست بازی که سعی کنید از Nw.js استفاده کنید برای اطلاعات بیشتر در مورد آن اینجا را مطالعه کنید.

Custom browser : سفارشی کردن و انتخاب مسیر مرورگر خود که اگر شما از برنامه Nw.js استفاده می کنید باید مسیر اجرا برنامه را به آن معرفی کنید مانند تصویر بالا.

Default export folder : مشخص کردن محل پیشفرض برای خروجی گرفتن پروژه از کانستراکت2 و ذخیره شدن آن در آن مسیر.

HTTP server port : در حالت پیشفرض پورت آن 50000 است که سعی کنید آن را اصلا تغییر ندهید مگر اینکه پورت دیگری داشته باشید.

Preview on LAN address : آی دی دستگاه مودم خود را این قسمت انتخاب می کنید تا با شبکه کردن گوشی خود از طریق کابل یا وایفا بازی را بطور خودکار در مرورگر گوشی خود تست شود که آموزش آن را در آینده می گذاریم.


ذخیره خودکار (Autosave):

در این قسمت از تنظیمات روش ذخیره خودکار را تنظیم می کنید:Enable autosave : اگر فعال باشد در زمان مشخص , پروژه شما را بطور خودکار ذخیره می شود که همراه با یک فایل با اسم capx.autosave است که اگر پروژه شما مشکلی داشت می توانید این فایل را تغییر نام داده و عبارت autosave. را از آخر آن پاک کنید تا یک فایل شما یک سورس (capx.) شود.برای اطلاعات بیشتر اینجا را مطالعه کنید.
Autosave frequency : می توانید زمان ذخیره شدن خودکار پروژه را مشخص کنید که در حالت پیشفرض 20 دقیقه یکبار است.


پشتیبان گیری (Backup):

این قسمت برای پشتیبانی گیری از پروژه شما هنگام ذخیره سازی آن است تا در موقع خرابی پروژه اصلی یا پاک شدن آن از این پشتیبانی ها استفاده کنید که در مورد آن نیز در آینده توضیح خواهیم داد:Auto-backup : اگر فعال باشید موقع ذخیره کردن پروژه خود , یک فایل تکی نیز با اسم capx.backup کنار آن می سازد تا در صورت نیاز با تغییر اسم آن و حذف کلمه
backup یک سورس با capx. فرمت دارید که می توانید از آن استفاده کنید برای اطلاعات بیشتر در مورد آن اینجا را مطالعه کنید.اگر چند تا backup داشته باشید به انتهای آن یک شماره اضافه می شود تا جایگزین یکدیگر نشوند.
Backup folders : شما می توانید سه مسیر در سیستم خود مشخص کنید تا موقع ذخیره کردن پروژه , backup ها را در این مسیر ها ذخیره و نگه دارد تا در صورت لزوم به آن ها دسترسی پیدا کنید.


متفرقه (Misc):

در این قسمت هم بعضی از تنظیمات در دسترسی است که:Help links : در هر قسمت برنامه راهنما (help) وجود دارد و شما می توانید در اینجا قسمت مشخص کنید که از راهنمای آفلاین استفاده کند (offline manual) یا که از راهنمای آنلاین (online manual) که در حالت عادی روی خودکار (Auto-detect) است که پیشنهاد می شود رو حالت خودکار بماند.

External image editor : این گزینه در ویرایشگر تصویر (editor) وجود دارد که می توانید بطور مستقیم از برنامه کانستراکت2 به یک برنامه ویرایشگر دیگر مثل فتوشاپ یا ... وصل بشوید که برای آشنایی با این گزینه اینجا را مطالعه کنید.

Cache icons in editor : در پروژه های بسیار بزرگ , کش (cache) آمدین آیکون ها ممکن است از حالت اجرا عادی برنامه بیرون آید و بر روی حافظه سیستم اجرا شود (Windows to run out of memory).غیر فعال کردن این گزینه به شما اجازه میدهد که به ادامه ی کار بپردازید ولی با سرعت عملکرد ضعیف.


رنگ بندی محیط (Colors):

این قسمت به شما این امکان را میدهد که رنگ و تم محیط برنامه مثل رویداد نویسی یا... را شخصی سازی کنید:شما ابتدا یک تم پیشفرض از داخل تم ها (choose theme) انتخاب می کنید سپس گزینه بارگزاری آن را (Load selected them) میزنید تا اعمال شود که شما می توانید آن را ویرایش و ذخیره (با فرمت XML) کنید.

Edit colors : اجازه تفییر رنگ های قسمت های مختلف تم برنامه خود را میدهد.

Save as new theme :

تغییراتی که بر روی تم خود ایجاد کردید را می توانید ذخیره کنید.