کانستراکت2

کانستراکت2 به شما اجازه می‌دهد بازی‌هایی حرفه‌ای بسازید.

اسلایدر

کانستراکت2

کانستراکت2 به شما اجازه می‌دهد بازی‌هایی حرفه‌ای بسازید.

کانستراکت2

یک وبلاگ خوب و مفید برای یادگیری موتور بازی سازی کانستراکت2 که دسترسی به ترجمه های سایت سازنده کانستراکت2 , آموزش های تصویری فارسی , گرافیک های آماده و... را به شما میدهد.
لیست تغییرات جدید وبلاگ را می توانید از قسمت امکانات وبلاگ مشاهده نمایید که هدفمان بهتر شدن وبلاگ در جهت یپشرفت شما دوستان است.
وبلاگ ما یکی از حمایت کنندگان محک است که از درآمدی که از فروش ها بدست میاورد را به کودکان سرطانی میپردازد تا هم کاربران و هم ما در یک کار نیک سهیم باشیم!

پنل کاربردی
حق کپی و رایتطبق ماده (12) قانون جرايم رايانه اي: هرکس به طور غیرمجاز داده ای متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌ ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

پنجره رویداد ها و وظیفه ها (Condition/Action dialog):

پنجره اضافه کردن رویداد یا وظیفه بسیار شبیه یکدیگر هستند یعنی هر دو بصورت یک لیست هستند. این پنجره به شما اجازه میدهد که اونت (Event) یا وظیفه (action) را اضافه یا ویرایش کنید در صفحه رویداد نویسی (event sheet).

اضافه کردن رویداد یا وظیفه در این پنجره 3 مرحله دارد که به ترتیب:

  1. ابتدا انتخاب شئ مورد نظر (Choose the object)
  2. انتخاب رویداد یا وظیفه آن شئ (Choose the condition or action)
  3. با توجه به آن رویداد یا اونت , باز شدن پنجره کوچکی برای وارد کردن پارامتر یا هر چیز دیگر مثل مختصات X,Y آن و..

در این کل پنجره نیز دو کلید رفت (Next) و بازگشت (Back) وجود دارد برای جابجایی بین مراحل بالا.


مرحله یک : انتخاب شئ (Choose the object):

در مرحله اول تمام اشیاء داخل پروژه را در یک لیست نشان میدهد. شئ سیستم (System object) به طور خودکار در مرحله اول یا داخل هر پروژه وجود دارد و همیشه هم اولین گزینه در لیست است برای دسترسی سریع و بقیه اشیاء نیز بر اساس حروف الفبا (A-Z) در آن وجود دارند.

برای انتخاب هر یک نیز می توانید روی آن دابل کلیک کنید یا اینکه آن را انتخاب کرده سپس کلید next را بزنید همچنین برای جستوجو شئ مورد نظر می توانید از کادر جستوجو استفاده کنید.

هر شئ , رویداد یا وظیفه های خود را دارد مثلا اگر از شئ صدا در بازی استفاده کرده اید و می خواهید یک صدا پخش شود ابتدا باید وارد شئ صدا شده (مرحله 1) سپس گزینه پخش صدا (مرحله 2) را انتخاب کنید. این مثال برای همه شئ ها نیز موجود صدق می کند.

مرحله دو : انتخاب رویداد یا وظیفه (Choose the condition or action):

بعد از اینکه شئ مورد نظر خود را انتخاب کردیم وارد مرحله دو میشویم که لیستی از رویداد ها یا وظیفه های آن شئ را نشان میدهد که دسته بندی و منظم شده هستند. در تصویر زیر یک نمونه از رویداد های داخل شئ سیستم (System) را مشاهده می کنید:

برای انتخاب هر یک نیز می توانید روی آن دابل کلیک کنید یا اینکه آن را انتخاب کرده سپس کلید next را بزنید همچنین برای جستوجو شئ مورد نظر می توانید از کادر جستوجو استفاده کنید و لینک راهنما (help on 'system' action) نیز در دسترس است برای راهنمایی.

در مورد کاربرد هر یک از آن ها در آینده توضیح خواهیم داد.توجه کنید اگر شما به یک شئ رفتار(behavior) اضافه کنید به این مرحله یا پنجره نیز گزینه (conditions) مربوط به آن رفتار اضافه می شود.

مرحله سوم : وارد کردن پارامتر ها (Enter parameters):

بعد از اینکه رویداد یا وظیفه را در مرحله دو انتخاب کردید دو حالت دارد : یا یک پنجره کوچک برای مشخص کردن پارامتر های آن باز می شود یا نه در مرحله دوم رویداد یا وظیفه ما به پایان میرسد.

اما منظور از پارامتر چیست؟

شما ممکن است برای یک رویداد یا وظیفه مفداری را تعریف کنید که این مقدار ممکن است عددی یا دستوری باشد مثلا تصویر زیر یک نمونه مثال عددی (0,0) است:

و تصویر زیر نیز یک نمونه مثال دستوری که در مورد هر دو در آینده توضیح خواهیم داد:


  • نویسنده : مهدی ابراهیمی

Action dialog

Condition

پنجره رویداد ها و وظیفه ها