کانستراکت2

کانستراکت2 به شما اجازه می‌دهد بازی‌هایی حرفه‌ای بسازید.

اسلایدر

کانستراکت2

کانستراکت2 به شما اجازه می‌دهد بازی‌هایی حرفه‌ای بسازید.

کانستراکت2

یک وبلاگ خوب و مفید برای یادگیری موتور بازی سازی کانستراکت2 که دسترسی به ترجمه های سایت سازنده کانستراکت2 , آموزش های تصویری فارسی , گرافیک های آماده و... را به شما میدهد.
لیست تغییرات جدید وبلاگ را می توانید از قسمت امکانات وبلاگ مشاهده نمایید که هدفمان بهتر شدن وبلاگ در جهت یپشرفت شما دوستان است.
وبلاگ ما یکی از حمایت کنندگان محک است که از درآمدی که از فروش ها بدست میاورد را به کودکان سرطانی میپردازد تا هم کاربران و هم ما در یک کار نیک سهیم باشیم!

پنل کاربردی
حق کپی و رایتطبق ماده (12) قانون جرايم رايانه اي: هرکس به طور غیرمجاز داده ای متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌ ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

پنجره کاشی ها (Tilemap Bar):

این پنجره به شما اجازه میدهد تا یک تصویر را تکه تکه کرده (مانند یک پازل) سپس در لایوت یا محیط بازی خود بچینید.این پنجره شامل نوار ویرایشگر و گزینه ها است که برای برش یا تکه تکه کردن به کار میروند:

استفاده عمومی از آن (Basic usage):

برای شروع به ساختن یک تایل یا کاشی و ویرایش آن مراحل زیر را دنبال می کنیم:

  1. ابتدا یک شئ تایل مپ (tilemap) را به لایوت خود اضافه کنید و روی آن کلیک کنید.
  2. آیکون مداد (Pencil) را از نوار بالایی انتخاب کنید.
  3. ماوس خود را به داخل تصویر یا تایل ویرایگشر برده سپس تکه مورد نظر را انتخاب کنید.
  4. بعد از اینکه انتخاب کردید ماوس خود را به داخل لایوت بکشید و مکان آن را در لایوت انتخاب کرده و سپس کلیک راست کنید.

شما همچنین می توانید کلید Shift را در کیبورد نگه داشته و سپس تکه های خود را از تصویر انتخاب کرده و به داخل لایوت بکشید و تکه خود را بزرگ تر یا کوچکتر کنید.

اگر کار شما با تکه تکه کردن با مداد تمام شد می توانید روی آیکون ماوس (mouse cursor) کلیک کنید همچنین با این گزینه می توانید مکان و اندازه آن را نیز در لایوت تغییر بدین.

اگر شما از تایل (tilemap) های بیشتری در لایوت استفاده می کنید و قصد دارید یکی از آن ها را ویرایش کنید ابتدا باید روی آن کلیک کنید تا تایل یا تصویر آن را در پنجره تایل ظاهر شود.

اگر تایل ها در لایوت برای شما مزاحمی ایجاد کردند می توانید لایه آن ها را قفل کنید که برای قفل کردن لایه نیز می توانید این قسمت را مطالعه کنید.

اگر تایل یا همان تصویر شما در پنجره ویرایشگر کوچک بود می توانید در پنجره تایل ها راست کلیک کرده و تصویر خود را بزرگنمایی یا همان زوم (zoom) کنید.

نوار ابزار (Toolbar tools):

این نوار شامل گزینه هایی است که به ترتیب از آیکون سمت چپ شامل:

Normal layout view selection : توقف کردن ویرایش تکه تکه سازی در لایوت و همچنین تغییر اندازه یا مکان کل تایل.

Pencil tile tool : همانطور که گفتیم برای انتخاب مقدار مورد نظر تکه در تصویر با ماوس و آوردن آن به محیط لایوت برای ایجاد آن تیکه تصویر بکار میرود.

Rectangle tile tool : شما با این ابزار می توانید یک قسمت مستطیلی را انتخاب کرده و آن را در لایوت برده و به اندازه مورد نظر آن را از مرکز بزرک کنید برای درک بیشتر , ما تکه خود را در تصویر انتخاب کردیم:

سپس با ماوس به داخل لایوت کشیدیم و در یکجای صفحه کلیک کردیم و شروع به بزرگنمایی کردن کردیم که بصورت تصویر زیر از وسط بزرگ شد:

Erase tile tool: همانطور که از اسمش مشخص است برای پاک کردن تکه هایی که در لایوت چیدیم بکار میرود و اندازه آن را نیز مقداری است که در تایل مشخص کردیم.

Edit tile collision polygon : برای مشخص کردن فضای گرفته شده یک تکه که در حالت عادی فضای دور تکه هست در مورد این امکان در آموزش های جلوتر بیشتر توضیح خواهیم داد.

Flip placing tile horizontally : اگر یک تکه را به داخل لایوت بردین با این امکان قبل از اینکه مکان آن را مشخص کنید می توانید تکه را برعکس محور افقی کنید یا اینکه از کلید x در کیبورد اسنفاده کنید.

Flip placing tile vertically : اگر یک تکه را به داخل لایوت بردین با این امکان قبل از اینکه مکان آن را مشخص کنید می توانید تکه را برعکس محور عمودی کنید یا اینکه از کلید Y در کیبورد اسنفاده کنید.

Rotate placing tile anticlockwise/clockwise : همان نقش دو گزینه بالا را دارد برای چرخش با این تفاوت که می توانید با کلید z چهار جهت را سریع تست کرد.

Import TMX : برای بارگذاری تایل یا تصویر با فرمت tmx. بکار میرود که می توانید از این برنامه برای ساختن تایل استفاده کنید.

Export TMX: برای خروجی گرفتن یا همان ذخیره تایل یا تصویر شما است که با فرمت tmx. که بتوان از آن بعد ها نیز استفاده کرد.


شئ تایل یا کاشی (Tilemap object):

برودی یک آموزش کامل در مورد شئ تایل یا کاشی (tilemap) در آموزش های جلوتر در اختیار شما قرار میدهیم.


  • نویسنده : مهدی ابراهیمی

Tilemap Bar

تایل مپ

پنجره کاشی ها