بخش های اصلی کانستراکت2 را می توان به 9 قسمت تقسیم کرد که در جلوتر هرکدام را توضیح مختصری میدهیم که در تصویر زیر آن ها را مشاهده می کنید:1: منوی فایل (File) یا روبان (Ribbon tabs):


در کانستراکت2 همانند برنامه های دیگر نیز از نوار فایل (File) برخوردار است که کلید آبی رنگ در سمت بالای چپ صفحه است که به شما دسترسی به بعضی از امکانات را میدهد که می توانید این قسمت را مطالعه کنید.

کانستراکت2 با استفاده از یک رابط روبان مانند یک جدول که شامل نوار ابزار مشابه به آفیس 2007 و نسخه های جدیدتر آن است که دکمه ها و گزینه هایی وجود دارد برای دسترسی بهتر و همچنین دکمه آبی رنگ که دکمه فایل هست شامل گزینه هایی است که می توانید این قسمت را مطالعه کنید.

اگر روبان شما در صفحه نیست یا می خواهید آن را از صفحه نمایش بردارید یا ظاهر کنید می توانید روی آیکونی که در سمت بالای راست صفحه وجود دارد به نام  arrow کلیک کنید:

همچنین این روبان 4 دسترسی سریع و مناسبی مانند ذخیره و بارگزاری پروژه , بازگشتن به حالت قبلی و بعدی تغییرات , پیش نمایش و اشکال یابی را در اختیار شما قرار میدهد و اگر می خواهید به امکانات خوب و مهم دسترسی پیدا کنید بهترین گزینه استفاده از روبان است.

2: چیدمان مرحله یا اتاق (Layout):

یک اتاق برای چیدن و تنظیم کردن مکان های قرارگیری اشیاء و منو ها و تصویر زمینه و ... که طراحی مراحل است استفاده می شود که طرح اولیه را در آن میچینیم. برای اضافه کردن شئ نیز می توانیم از این صفحه استفاده کنیم که اگر دابل کلیک کنید در فضای لایوت لیست اشیاء باز می شود که برای آشنایی با این قسمت اینجا را مطالعه کنید.

3:مشاهده تب ها (پنجره مجزا):


این تب ها اجازه سریع برای جابجا شدن بین اتاق مرحله (layout) و رویداد نویسی (Event sheet) است که چیدمان بازی در لایوت تنظیم می شود و رویداد نویسی (به اصطلاع کد نویسی) در تب رویداد نویسی.

شما می توانید با کلیک کردن بر روی آن ها و جابجایی با ماوس آن ها را در صفحه نمایش به دو قسمت تقسیم کنید:


4:خواص یا ویژگی (properties) اشیاء:

هر اشیاء که در پروژه وجود دارد دارای خواص یا ویژگی های خاصی مانند اسم و اندازه و عناصر و ... است که وقتی روی یک شئ کلیک کنید این خواص در پنجره (properties) نمایان می شود و شما خواص آن را مشاهده می کنید.

5:فایل های پروژه (Project Bar) و پنجره لایه ها(Layers Bar):

به طور پیشفرض وقتی یک پروژه میسازید تمام فایل ها یا لایوت یا اشیاء یا.... در این پوشه ها قرار دارند و یک نمای کلی از پروژه شما است.برای قرار گیری اشیاء در سطوح های مختلف از پنجره لایه ها (Layers Bar) استفاده می شود.
6: جابجایی بین تب فایل های پروژه و پنجره لایه ها:

این امکان را برای شما فراهم میاورد تا بین دو پنجره جابجا شوید.

7:پنجره شئ های (Object Bar) موجود:

این پنجره شامل لیستی از اشیاء های موجود در پروژه است که با کشیدن و رها کردن به داخل لایوت می توانید از آن ها در لایوت های مختلف استفاده کنید همچنین اگر بر روی اشیاء راست کلیک کنید گزینه هایی برای آن شئ باز می شود برا اطلاعات بیشتر اینجا را مطالعه کنید.

8: نوار وضعیت(Status Bar):
در پایین پنجره کوکی که در پایین قرار دارد نوار وضعیت نام دارد که نشانگر:

  •      نمایش ابتدایی خروجی گرفتن یا وارد کردن یک پروژه را نشان میدهد.
  •      چه تعداد شما رویداد در پنجره رویداد نویسی استفاده کردین به همراه حجم آن.
  •      لایه فعال کنونی که اشیاء جدید بر روی آن قرار گیرد.
  •      موقعیت مختصاتی موس (x,y) در هر لحظه جابجایی.
  •      سطح زوم یا مقدار زومی که در لایوت شده است.

9:کلید های سمت راست بالای (Top-right buttons) پنجره برنامه:

در اکثر برنامه های تحت ویندزو داشتن سه کلید الزامی است که شامل بستن برنامه , تمام صفحه کردن و کوچک کردن برنامه است و در بالای نوار File نیز کلید هایی وجود دارد برای ذخیره پروژه , بازگشت به وضعیت قبلی , رفتن به وضعیت بعدی , پیش نمایش و تنظیم کردن پنجره بالا.

سفارش سازی:

شما می توانید هر چیز که در بالا توضیح دادیم را بصورت سلیقه ای تنظیم کنید.هرکدام از پنجره ها را می توان با ماوس به اطراف کشید و رها کرد تا بصورت تب یا شناور یا یک مکان مناسب سلیقه ای برای آن انتخاب کرد یا می توانید آن ها را از لایوت حذف کنید تا فضای بیشتری در اختیار شما باشد.روبان را که در بالا توضیح دادیم نیز می توان مخفی کرد.

شما می توایند پنجره لایوت و رویداد نویسی را به چند قسمت مجزا تقسیم کنید که برای مانیتور های بزرگ بیسار خوب و مناسب است.